Výhody a nevýhody soukromého vlastnictví bytu proti družstevnímu bydlení

Vlastní byt je i v dnešní době snem mnoha lidí. Je však výhodné v dnešní době byt přímo vlastnit, nebo je lepší jít do formy družstevního bydlení? Jaké jsou výhody a nevýhody družstevních bytů a těch v soukromém vlastnictví si přiblížíme v tomto článku.

VÝHODY VLASTNICTVÍ BYTU V SOUKROMÉM VLASTNICTVÍ

  • Svévolné nakládání s daným bytem. Jenom Vy jste jeho vlastníkem, a nikdo Vám nemůže zamezit v pronájmu bytu, v jeho úpravách, rekonstrukcích, atp. Platí zde známé pravidlo, že svoboda každého končí tam, kde začíná svoboda někoho dalšího.
  • Není nutné platit nájemné k bytu. Ač u družstevního vlastnictví společně s nájmem splácíte také anuitu bytu (hodnotu bytu), stále je nutné hradit nájem. V družstevním bytu jste stále jenom nájemníkem, nikoliv vlastníkem (tím se můžete stát až po splacení anuity v řádech desítek let).
  • Snazší možnost spoluvlastnictví daného bytu. Ač od 1. 1. 2014 je možné spoluvlastnictví i družstevních podílů, řada bytových družstev tuto možnost ve svých stanovách vylučuje. Spoluvlastnictví je tak fakticky možné pouze v rámci společného jmění manželů.
  • Faktické větší možnost ručení bytem. Ač je od 1. 1. 2017 možné ručit i družstevním podílem, tak banky do záruky družstevní podíly nepřijímají, případně je toto ručení značně omezeno (nižší odhadní cena podílu, než je jeho reálné hodnota).

VÝHODY VLASTNICTVÍ BYTU V DRUŽSTEVNÍM VLASTNICTVÍ 

  • Snazší prostředky pro zachování klidu v domě. U nepřizpůsobivých sousedů má družstvo možnost udělení výstrahy, která může v krajním případě vést k vyloučení z družstva, čímž zaniká účast dané osoby v družstvu, společně s nájmem bytu.
  • Rychlejší a méně byrokratické převody družstevního bytu. U družstevního bytu dochází k převodu družstevního podílu, jehož evidenci vede pouze samo bytové družstvo. K převodu není potřeba souhlas družstva, a převod je účinný dnem doručení oznámení o převodu družstvu. Družstevní byt tak lze fakticky převést v řádu několika málo dnů.
  • Žádný poplatky spojené s převodem družstevního bytu. Převod družstevního podílu nepodléhá dani z nabytí nemovitých věcí (v dnešní době 4% z tržní ceny nemovitosti). U prodejů družstevních podílů je však nutné pohlídat dobu, po kterou daný podíl vlastníte. Pokud doba nepřesáhne 5 let, je nutné hradit daň z příjmů (15% z rozdílu mezi nabývací a prodejní cenou).
  • Anonymita vlastníka. Katastr nemovitostí je veřejný rejstřík, kde je velice jednoduché dohledat jakéhokoliv vlastníka nemovitosti. Oproti tomu u družstevních podílů neexistuje jakýkoliv veřejný seznam, a konečný vlastník bytu je tak pro veřejnost fakticky nedohledatelný.

Z výše uvedeného je zřejmé, že jak družstevní, tak soukromý byt mají své výhody i nevýhody. Záleží proto na individuálních potřebách jedince, která forma mu více vyhovuje.

Dostali jste se do obdobné situace a váháte, zda je pro Vás výhodnější forma soukromého nebo družstevního vlastnictví bytu? Kontaktujte nás, naše advokátní kancelář má mnohaleté zkušenosti v oblasti bytového práva.

Zaujala vás nabídka našich služeb?

Napište nám, s čím potřebujete pomoci.

Vaše poptávka je nezávazná a rádi vám na ni odpovíme.

Osobní údaje nejsou dále zpracovávány žádným jiným subjektem.