Podle zákona by se sousedé měli v první řadě vyvarovat všeho, co nad míru přiměřenou poměrům obtěžuje nebo vážně ohrožuje práva ostatních. Co jsou však tyto „přiměřené poměry“ často záleží na individuálních případech. Dle občanského zákoníku by sousedé neměli obtěžovat své okolí nadměrným hlukem, prachem, kouřem, plyny, pachy, odpady, světlem, vibracemi apod. Chovaná zvířata by neměla vnikat na cizí pozemek (ať už zahradu či balkón) a zrovna tak by do okolních pozemků neměly trvale zasahovat třeba stavební změny. Pokud si tak náš soused pouští dlouho do noci hlasitou hudbu, znepříjemňuje nám život svým kouřením (načichlé prádlo, nemožnost větrat) nebo nám novou přístavbou omezí výhled, jedná se o porušení sousedských práv, kdy je tato práva možné bránit soudní cestou.
JINÝ KRAJ, JINÝ MRAV
Předně upozorňujeme na to, že veškeré chování souseda je nutné posoudit dle místních poměrů. Kokrhání kohouta nebo štěkot psů tak je životu na vesnici neodmyslitelně patří. Ale takovéto chování v bytovém domě v centru Prahy, by bylo možné posoudit jako nadměrně obtěžující sousedy.
Ne všechna jednání souseda je tedy možné posoudit jako porušení sousedských práv, a určité chování je nutné tolerovat. Ať už se jedná o hlasitou manipulaci s nábytkem, radovánky náruživého páru od vedle či intenzivní vůně pokrmů, které se linou okolím. Zejména v případě panelových domů bývají tyto nedostatky přisuzovány špatné konstrukci domu, nikoliv bezohlednému počínání sousedů. Ledaže by se podařilo dokázat, že soused konkrétní činnost provádí záměrně, aby nás poškodil. V takovém případě se jedná o šikanu, která je trestná, resp. mohlo by se jednat o přestupek.
ZJEDNÁNÍ NÁPRAVY
Mějte na paměti, že soud většinou
nemůže v těchto sporech někomu nařídit jednat konkrétním způsobem, může
pouze nařídit zjednání nápravy, a je tak na vašem sousedovi, jak onu nápravu
zajistí. Výjimkou jsou situace, kdy vám hrozí škody na majetku, v takové
situaci soud může žalovaného přimět zjednat nápravu konkrétním řešením.
V případě stavby či jiné formy údržby na sousedově pozemku jsme vázáni k tomu, abychom sousedovi na nezbytnou dobu a v omezené míře poskytli vstup na náš vlastní pozemek. Případné škody tím způsobené pak musí uhradit soused. Zrovna tak lze žádat finanční náhradu v případě, že v důsledku stavby dochází dlouhodobě k rušení klidu.
HRANICE POZEMKU
V případě domů je nejčastější hranicí mezi pozemky plot. Ten patří oběma sousedům a musí se tak o něj starat obě strany. Když např. sousedův živý plot přesahuje už na váš pozemek, máte právo danou část křoviny ostříhat. To neplatí pro větve stromů, které přestože ční nad vašim pozemkem, jsou stále majetkem souseda. Jestliže ale plody z těchto větví spadnou na vaši zahradu, jsou už plody vaše.
NEJLEPŠÍ ŘEŠENÍ - LIDSKÁ DOMLUVA
Ať už máte se sousedy jakékoliv problémy, vždy je lepší pokusit se s nimi nejprve lidsky domluvit. Velice často si totiž dotyční ani nemusí uvědomovat, že svým počínáním nějak znepříjemňují život ostatním. Nezapomínejte, že soudní spor pravděpodobně trvale poznamená vaše vztahy, což bude další vzájemné soužití o to více komplikovat. Jestliže se na osobní konfrontaci necítíte, zkuste dotyčnému nejprve hodit vzkaz do schránky. V případě, že by slušná domluva nepomohla nebo pokud řešíte nějaký specifický problém, o kterém jsme se v článku nezmínili, neváhejte se na nás obrátit a my vám rádi poradíme s dalším postupem.