Odstupné v případě ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele

Dnešní nejistá doba sebou přináší bohužel i stinnou stránku, a tou je rušení pracovních pozic a pracovních poměrů, a to zejména ze strany zaměstnavatele. Tento článek by Vám měl poskytnout základní popis Vaši práv (zejména nárok na odstupné) při ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele.

UKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU VÝPOVĚDÍ ZE STRANY ZAMĚSTNAVATELE

Primárně je nutné podotknout, že v dnešní době s Vámi zaměstnavatel může rozvázat pracovní poměr (jak na dobu určitou, tak neurčitou) a to zejména z následujících důvodů (v tomto článku jsou řešeny zejména důvodu spojené s epidemií COVID-19): 

1. Ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část;

2. Přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část;

3. Stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách; a

Pokud zaměstnanec obdrží výpověď z výše uvedených důvodů, má v takovém případě nárok na odstupné, a to s přihlédnutím k délce trvání pracovního poměru, kdy se jedná o:

- Jednonásobek průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr trval méně než 1 rok;

- Dvojnásobek průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr trval méně alespoň 1 rok a méně než 2 roky;

- Trojnásobek průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr trval méně alespoň 2 roky.

Co však může být v dnešní době problémem je „nátlak“ na zaměstnance ve formě uzavření dohody o ukončení pracovního poměru bez uvedení důvodů nebo s vzdáním se práva na odstupné.

POZOR NA UKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU BEZ UVEDENÍ DŮVODU, NEBO BEZ STANOVENÍ NÁROKU NA ODSTUPNÉ

Na výše uvedenou velikost odstupné má však zaměstnanec nárok pouze a jedině v případě, že je ve zrušení pracovního poměru (ať už výpovědí nebo dohodou) uveden důvod jeho zrušení (důvody viz výše; a také uvedeny v § 52, písm. a) až c) zákoníku práce).

Pokud důvod ukončení pracovního poměru není v ukončení pracovního poměru uveden, zaměstnanec ztrácí automaticky nárok na odstupné, jehož se následně již nebude moci nikdy domoci.

Nárok na odstupné také zaměstnanec ztratí, pokud je v dohodě o ukončení pracovního poměru výslovně uvedeno, že se se zaměstnavatelem dohodl, že mu odstupné nebude poskytnuto.

Další negativní stránkou dohody o ukončení pracovního poměru bez uvedení důvodu ukončení, je následné krácení podpory v nezaměstnanosti, a to až na 45% průměrného výdělku (oproti standardním 65% průměrného výdělku).

V dohodě o ukončení pracovního poměru také nemusí platit délka výpovědní doby (standardně 2 měsíce), a o práci tak můžete přijít ze dne na den.

SHRNUTÍ

S ohledem na vše uvedené Vám musíme doporučit, abyste v případě ukončení pracovního poměru na žádost zaměstnavatele rozhodně nepodepisovali dohodu o ukončení pracovního poměru (na tomto dokumentu je Vašeho podpis vždy třeba), ale trvali na ukončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnavatele. V opačném případě se totiž můžete připravit o řadu Vaši práv, která Vám již nemůžou být následně navrácena.

Pokud byste se již rozhodli podepisovat dohodu o ukončení pracovního poměru rozhodně se obraťte na nás (nebo na jakoukoliv advokátní kancelář), jelikož Vám toto poradenství může ušetřit spoustu peněz a problémů v budoucnu.

Mgr. Jaroslav Suttner, advokát

Zaujala vás nabídka našich služeb?

Napište nám, s čím potřebujete pomoci.

Vaše poptávka je nezávazná a rádi vám na ni odpovíme.

Osobní údaje nejsou dále zpracovávány žádným jiným subjektem.