UKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU VÝPOVĚDÍ ZE STRANY ZAMĚSTNAVATELE
Primárně je nutné podotknout, že v dnešní době s Vámi zaměstnavatel může rozvázat pracovní poměr (jak na dobu určitou, tak neurčitou) a to zejména z následujících důvodů (v tomto článku jsou řešeny zejména důvodu spojené s epidemií COVID-19):1. Ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část;
2. Přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část;
3. Stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách; a
Pokud zaměstnanec obdrží výpověď z výše uvedených důvodů, má v takovém případě nárok na odstupné, a to s přihlédnutím k délce trvání pracovního poměru, kdy se jedná o:
- Jednonásobek průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr trval méně než 1 rok;
- Dvojnásobek průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr trval méně alespoň 1 rok a méně než 2 roky;
- Trojnásobek průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr trval méně alespoň 2 roky.
Co však může být v dnešní době problémem je „nátlak“ na zaměstnance ve formě uzavření dohody o ukončení pracovního poměru bez uvedení důvodů nebo s vzdáním se práva na odstupné.
POZOR NA UKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU BEZ UVEDENÍ DŮVODU, NEBO BEZ STANOVENÍ NÁROKU NA ODSTUPNÉ
Na výše uvedenou velikost odstupné má však zaměstnanec nárok pouze a jedině v případě, že je ve zrušení pracovního poměru (ať už výpovědí nebo dohodou) uveden důvod jeho zrušení (důvody viz výše; a také uvedeny v § 52, písm. a) až c) zákoníku práce).
Pokud důvod ukončení pracovního poměru není v ukončení pracovního poměru uveden, zaměstnanec ztrácí automaticky nárok na odstupné, jehož se následně již nebude moci nikdy domoci.
Nárok na odstupné také zaměstnanec ztratí, pokud je v dohodě o ukončení pracovního poměru výslovně uvedeno, že se se zaměstnavatelem dohodl, že mu odstupné nebude poskytnuto.
Další negativní stránkou dohody o ukončení pracovního poměru bez uvedení důvodu ukončení, je následné krácení podpory v nezaměstnanosti, a to až na 45% průměrného výdělku (oproti standardním 65% průměrného výdělku).
V dohodě o ukončení pracovního poměru také nemusí platit délka výpovědní doby (standardně 2 měsíce), a o práci tak můžete přijít ze dne na den.
SHRNUTÍ
S ohledem na vše uvedené Vám musíme doporučit, abyste v případě ukončení pracovního poměru na žádost zaměstnavatele rozhodně nepodepisovali dohodu o ukončení pracovního poměru (na tomto dokumentu je Vašeho podpis vždy třeba), ale trvali na ukončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnavatele. V opačném případě se totiž můžete připravit o řadu Vaši práv, která Vám již nemůžou být následně navrácena.
Pokud byste se již rozhodli podepisovat dohodu o ukončení pracovního poměru rozhodně se obraťte na nás (nebo na jakoukoliv advokátní kancelář), jelikož Vám toto poradenství může ušetřit spoustu peněz a problémů v budoucnu.
Mgr. Jaroslav Suttner, advokát